top of page

Seuran liikuntatoiminta keskeytetty - Föreningens idrottsverksamhet avbruten

Tolkis Bollklubbin hallitus on sunnuntaina 15.3.2020 päättänyt, että seuran varsinainen liikuntatoiminta keskeytetään heti. Päätös on voimassa toistaiseksi. Koronavirusepidemian vuoksi Porvoon kaupunki on sulkenut kaikki liikuntahallit ja -tilat ja samanaikaisesti useat lajiliitot ovat päättäneet keskeyttää kilpailutoiminnan.


Tästä syystä ToBK peruu salibandy-, kaukalopallo- ja jääkiekkojoukkueiden kaikki harjoitukset, ottelut ja turnaukset ja päättää näiden lajien kauden 2019-2020. Salibandy-, kaukalopallo- ja jääkiekkotoiminta käynnistyy uudelleen kesän jälkeen.


Palloliitto on perunut kaikki futsal- ja jalkapallo-ottelut maaliskuun loppuun asti ja liittohallitus päättää jatkosta pian. Näin ToBK:n B-junioreiden (2004) futsalkausi on päättynyt. Toistaiseksi ToBK ei järjestä jalkapalloharjoituksia, -otteluja tai -turnauksia. Seurahallitus tiedottaa myöhemmin miten jalkapallotoiminta jatkuu.


Toimintatauolla ei ole merkittäviä taloudellisia seurauksia ToBK:lle. Talvikauden kaikkien laskujen saavuttua, hallitus arvioi tilanteen ja joukkueiden mahdollinen ylijäämä siirretään päättyneeltä kaudelta seuraavalle.


Epätavallisesta tilanteesta huolimatta hallitus kehottaa kaikkia jäseniään liikkumaan omatoimisesti ja huolehtimaan terveydestään.

.................................................................................................................................................................

Tolkis Bollklubbs styrelse har söndagen 15.3.2020 beslutat att omedelbart avbryta föreningens ordinarie idrottsverksamhet. Beslutet är ikraft tillsvidare. Till följd av coronavirusepidemin har Borgå stad beslutat att stänga alla idrottshallar och -anläggningar och samtidigt har flera grenförbund bestämt att avbryta tävlingsverksamheten.


Därmed inhiberar ToBK alla träningar, matcher och turneringar för samtliga innebandy-, rinkbandy- och ishockeylag och avslutar säsongen 2019-2020 i dessa tre grenar. Verksamheten i innebandy, rinkbandy och ishockey återupptas efter sommaren.


Bollförbundet har meddelat att alla futsal- och fotbollsmatcher inhiberas fram till slutet av mars och beslut om fortsättningen fattas inom kort av förbundets styrelse. Därmed avslutar ToBK:s B-juniorer (2004) sin futsalsäsong. Tillsvidare ordnar ToBK inga fotbollsträningar, -matcher eller -turneringar. Föreningsstyrelsen informerar senare hur fotbollsverksamheten återupptas.


Uppehållet i verksamheten har inga betydande ekonomiska följder för ToBK. Efter att vintersäsongens samtliga fakturor inkommit ser styrelsen över situationen och lagens eventuella överskott från den avslutade säsongen överförs till följande säsong.


Trots den extraordinära situationen uppmanar styrelsen alla medlemmar att självmant fortsätta motionera och sköta om sin hälsa.
144 views0 comments

Comments


bottom of page